"Verum est, certum et verissimum, quod est, superius naturam habet inferioram et ascendens naturam descendentis."

                         

         
 

[ « vissza ]

» IDŐUTAZÁS «

[ előre » ]

JANUÁR 3.
(3rd January)

Január 3. az év harmadik napja a →Gergely-naptár szerint. Az évből még 362 (→szökőévekben 363) nap van hátra.  →Névnapok→Benjámin→Genovéva→Dzsenifer→Dzsenna→Dzsenni→Filadelfia→Gvendolin→Gyöngyvér→Hermina→Kardos→Zsinett.

Január 3. - Az első magyarországi szívátültetés (1992)

Budapest, 1992. január 3. – Több éves felkészülés után Szabó Zoltán professzor sikeresen végrehajtja az első magyar szívtranszplantációt.

Kedvező rövid és hosszú távú eredményei miatt a szaruhártya, a vese és a máj átültetése után a negyedik leggyakrabban végzett szervátültetés. Az utóbbi harminc évben világszerte körül-belül százezer szívtranszplantációt végeztek el – jelenleg évente csak ötezer donor szívével lehet számolni.

Forrás: MTI / Balogh P. László

világ első szívátültetését mindössze 24 évvel és épp egy hónappal, 1967. december 3-án végezték el a dél-afrikai Fokvárosban. A sikeres műtétet Christian Barnard doktor végezte el: egy közlekedési balesetben elhunyt, 27 éves nő szívét egy 53 éves férfi, Louis Washkansky mellkasába helyezte. A beteg a beavatkozás utáni 18 napot élte csak túl, azonban a siker már a következő egy évben száznál is több próbálkozást generált.

A kezdeti lelkesedés azonban néhány év után megtört, mivel az átültetések eredményessége messze elmaradt a várakozásoktól – hiányzott ugyanis az immunrendszer hatékony elnyomása, hogy a szervezet ne támadja meg a kapott szervet. Ezen a Cyclosporin változtatott, aminek immunszupresszív hatását 1972. január 31-én fedezték fel.

Itthon Szabó Zoltán professzor és munkacsoportja már 1987-ben elkezdett készülni a műtétre: a technika tanulmányozása mellett holttesteken is gyakoroltak. A professzor szerint az egész eljárás során az óramű pontosságú csapatmunka elengedhetetlen, hiszen a donor halála után négy óra marad a szív kioperálására, a helyszínre szállításra, közben a vércsoport mellett számos jellemző megállapítására, és a fogadó páciens megfelelő előkészítésére.

Forrás: MTI / Balogh P. László

A Semmelweis Egyetem Ér- és Szívsebészeti Klinikáján 1992. január 3-án délután négytől este tizenegyig műtöttek. A páciens, Schwartz Sándor elmondása szerint az altatás előtti utolsó pillanatban még egyszer eszébe jutott, hogy Szabó professzor azzal bíztatta, 97%-os esélye van. Eldöntötte, hogy nem ő lesz a három százalék.

Ez az elhatározás olyan erősnek bizonyult, hogy – bár a mai napig tucatnyi gyógyszert kell szednie – a műtétnek köszönhetően Sándor még ma is él és jó egészségnek örvend. Sőt, épp a beavatkozásnak „köszönheti” feleségét és két gyermekét, ugyanis nejével épp a kórházban ismerkedett meg. A transzplantáció azonban máshogy is befolyásolta az életét: „Nem tudom, megváltozik-e az ember, s felveszi-e a donor tulajdonságait, mindenesetre régen rengeteget olvastam, a műtét óta viszont inkább a sportok felé mozdultam, focizni szeretek leginkább.

Alig két héttel az első után sor került a második, ugyancsak sikeres beültetésre is, amit már Bodor Elek professzor végzett el. 1992. január 3-a óta összesen 205 szívátültetés történt Magyarországon, amiből 190-et épp a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáin végeztek – ezek közül ötnél a szív mellett veseátültetésre is sor került. Három beteg pedig ismételt szívátültetésben is részesült. Ezen a klinikán ültették be 2008. február 15-én az első hazai műszívet is – az ilyen eszközök fejlesztésében is élen jár egyébként a hazai orvostudomány.

Magyarország 2012-ben csatlakozik az európai transzplantációs szövetséghez, az →Eurotransplanthoz. Ennek egyik legfontosabb pontja, hogy azok a sürgős transzplantációra váró betegek, akik magyar szívtranszplantációs centrumban fekszenek, külföldről is kaphatnak szívet beültetésre, ami nagyobb esélyt ad az életet jelentő szívátültetés mielőbbi elvégzésére.

 

 

 

[Forrás: Hir24]

Január 3. - Alaszka az USA részévé válik (1959)

Washington-Juneau, január 3. – Az Amerikai Egyesült Államok 49. államává avanzsál a területileg különálló Alaszka.

Az állam és a terület neve (Alyeska) az aleut szóból származik, melynek jelentése „nagy ország”, „nagy föld” vagy „szárazföld”.

Alaszkát 1741-ben az eredetileg dán nemzetiségű orosz tengerészkapitány, Vitus Beringfedezte fel, az Ázsiát Amerikával elválasztó szorossal együtt (ez ma a nevét viseli). Orosz-Amerikának keresztelték el, és az orosz cár fennhatósága alá került.

Egyes geológusok szerint több ezer évvel ezelőtt a két kontinensre még gyalog is át lehetett kelni, így a Szibériában, Közép-Ázsiában és az észak-amerikai kontinensen meglévő népcsoportok rokonsága idáig vezethető vissza.

Az oroszok elsősorban a szőrmekereskedés miatt örültek a területnek, de ez – a magas szállítási költségek miatt – nem volt nyereséges. A betelepítés sem járt sikerrel.

Az amerikaiak 1859-ben tettek először ajánlatot a terület megvásárlására, de akkor még kikosarazták őket. 1865-ben befejeződött az amerikai polgárháború, két év múlva pedig Oroszország már rábólintott az USA ajánlatára. 1867. március 30-án kötötték meg a szerződést, melynek értelmében az USA 7 millió 200 ezer dollárt fizetett Alaszkáért. Október 18-án Sitkában (korábban Arhangelszk), az orosz közigazgatási központban vonták fel az amerikai zászlót – ez a nap az Alaska Day az USA-ban.

Érdekes, hogy itt tört ki a történelem legnagyobb aranyláza 1896-97-ben. Ennek hatására több település is alakult, és átalakult, bővült.

Anchorage, Alaszka, turisztikai csalogató videó

1958. július 7-én tartottak népszavazást a területen, ahol a lakosok arról döntöttek, vegyék fel Alaszkát a szövetségi államok közé. Novemberben megválasztották a kormányzót, két szenátort és egy kongresszusi képviselőt.

Az amerikaiak sem lelkendeztek feltétlenül a területért, egészen az 1960-as évekig, amikor nyersanyaglelőhelyeket fedeztek fel. A világháborúk idején és után (a hidegháborúban) azért vált kulcsterületté, mert a két szuperhatalom itt közvetlenül érintkezik egymással a Bering-szoroson keresztül.

Alaszka területe: 1 717 854 négyzetkilométer, melyből 13,77 százalék víz. Népessége 2003-ban 626 932 fő volt, ez 0,42 fő/négyzetkilométeres népsűrűséget jelent.

A területét tekintve a legnagyobb amerikai állam, népességét tekintve viszont csak a 48. Legmagasabb pontja a Mount McKinley, amely 6194 méter. Fővárosa Juneau, legnagyobb városa Anchorage.

Alaszkát 49. tagállamként 1959. január 3-án vették fel az Amerikai Egyesült Államok uniójába. A terület jelenlegi kormányzója Sarah Palin.

Alaszka jelképei tartozik: a nefelejcs, a hófajd, a jávorszarvas, a grönlandi bálna, a szitakötő, a sitkafenyő, a jáde kő, a királylazac. Jelmondata: Északra, a jövő felé.

[Forrás: Hir24]

Politikai események

Tudományos és gazdasági események

Kulturális események

Irodalmi, színházi és filmes események 

Zenei események 

Sportesemények 

Egyéb események 

dot

Születések 

dot

Halálozások

dot

Ünnepek, emléknapok, világnapok

  • Jézus nevének napja („Jézus Szent Neve”) a katolikus egyházban
  • Burkina Faso: a forradalom napja, a népi felkelés évfordulója

 

[Forrás: Wikipédia]

dot

Time Machine - Időutazás

line

Kérlek támogasd az IDŐUTAZÁS Könyvtárat!
(Please support the TIME MACHINE Library!)

A TE támogatásodra is szükség van!
(YOUR support keeps this site running. Thank you!)

line

[ « vissza ]

 

[ előre » ]


         

                         

 

Web Matrix

line

buddhism | hinduism | taoism | hermetics | anthropology | philosophy | religion | spiritualism | parapsychology | medicine | transhumanism | ufology

line

Last updated: 03-01-2013